TROTZ ALLEDEM!

8 Mart 2004 – Uluslararası Proleter Kadın Mücadele Günü!

Sermayeye ve Ajanda 2010’a Karşı Kadın Mücadelesi

8 MartPolitikacıların biz emekçi kadınlara 8 Mart’ta sunacakları nedir? “Feragat edin, mütevazı olun, yetinin. Yıllarca bol keseden harcadık, şimdi herkes daha fazla öz sorumluluk göstermeli, kasalar boş, herkesin katkı yapması lazım?” – işte her gün beynimize sokulan u. SPD-Yeşiller hükümeti bunu ustalıkla uyguluyor. Son yıl içinde sosyal haklarımıza karşı cepheden saldırıya geçti. Sağlık reformu, Hartz yasaları, Ajanda 2010 diye sıralanıp gidiyor dehşet katalogunun bölümleri.

Yasa değişikliklerinin sonuçlarını en fazla biz emekçi kadınlar, özellikle de göçmen kadınlar hissediyoruz: düşük ücret sektörünün genişlemesi, mini-işler, emeklilik reformu? Kadınların aynı iş için erkek iş arkadaşlarının aldığı ücret veya maaşın zaten ortalama olarak yüzde 60-70’ini aldığı da bilindiğinde, bu yasaların günlük yaşamımız üzerindeki, işsizlik parası üzerindeki ve daha sonra elbette emeklilik maaşı üzerindeki etkileri daha da büyük. Çocuk büyütme dönemi yüzünden emeklilik maaşı daha da düşüyor. Tek başına çocuk yetiştirenler daha da yoksulluk içine itiliyor.

Ya yüksek sesle ilan edilen, denkleştirme sağlayacağı söylenen vergi reformu? O ne getirdi? Bazılarımızın ay sonunda cebine giren ücret miktarı daha da azaldı!

Bize hangi bürokratik laflarla gelirlerse gel­sinler –‘Şans Eşitliği Görevlisi’ veya ‘Eşit Kılma Görevlisi’–, bundan bizim için bir şey çıkmıyor!

Bu şunu bir kez daha gösteriyor: Bu sistemden başka bir şey beklenemez. Hükümette ister kırmızı-yeşil, ister mavi, sarı, siyah? olsun.

Şu hâlâ geçerli: Egemen kapitalist sistemde kadınlar tüm dünyada toplumun en çok sömürülen ve ezilen kesimidir.

8 Mart, emekçi kadınların hakları açı­sın­dan özel bir mücadele günüdür. 1911’­den beri her yıl bu günde tüm dünyada eylemler yapılıyor.

Clara Zetkin 1910’da Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, bu mücadele gününü her yıl kutlama önergesi vermişti, işletme yönetimi tarafından fabrikaya kapatılıp, daha sonra da yakılan Amerikalı kadın tekstil işçilerinin cesur mücadeleleri anısına.

 

Bugün sokaklara çıktığımızda, haklarımız için sokaklara çıkacağız.

Fakat orada durmayalım – daha ileri gidelim!
Bir şeyler esastan değişmeli!

Kadının kurtuluşu devrimi gerektirir!

Bu gün mücadele demektir!

Haklarımız uğruna mücadele!

Daha iyi bir dünya için mücadele!

Sosyalizm için mücadele!

Herşeye Rağmen!

Almanya’da Bolşevik Parti inşası